• Informacje o szkole

•              Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Swarzewie znajduje się w kronice szkoły z 1860 roku. Do roku 1919 kronika była prowadzona w języku niemieckim, po podpisaniu porozumień pokojowych w Wersalu - w języku polskim.

Obecny budynek szkoły oddano do użytku 3 września 1963 roku. 7 listopada 2003 roku szkoła otrzymała imię Księdza Biskupa Konstantyna Dominika.

Do naszej szkoły uczęszcza 122 uczniów. Uczą się oni w oddziale przedszkolnym i klasach I-VIII. W budynku mieści się sześć sal lekcyjnych (w tym jedna klaso-pracownia komputerowa), sala oddziału przedszkolnego, biblioteka z czytelnią, sala gimnastyczna, sala dla logopedy i innych specjalistów. Teren szkolny jest ogrodzony, posiada utwardzone boisko, miejsca rekreacyjne, parking dla samochodów.

W szkole działa Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności uczestnicząc w kółkach zainteresowań - np. teatralnym, sportowym, matematycznym oraz należąc do chóru. Mają możliwość nauki języka kaszubskiego.

W czerwcu 2008 roku nasza szkoła otrzymała nową pracownię komputerową w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. "Pracownie komputerowe dla szkół".

W roku szkolnym 2005/2006 Kapituła przyznała szkole Pomorski Certyfikat Jakości Edukacji w zakresie standardu XI – Szkoła dysponuje właściwą bazą i wyposażeniem.
          Nasza szkoła spełnia następujące wskaźniki:
          I - Szkoła dysponuje właściwymi warunkami lokalowymi i terenem szkolnym, które odpowiadają ogólnym zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy.
          II - Sale lekcyjne i pracownie są odpowiednio wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne.
          III - Szkoła posiada wyposażenie umożliwiające stosowanie technologii informatycznej na różnych zajęciach.
          IV - Biblioteka szkolna jest wyposażona w sprzęt oraz zbiory multimedialne zgodnie z potrzebami szkoły i realizuje swoje funkcje określone w statucie.
          V - Szkoła utrzymuje ład i porządek oraz poziom estetyczny wystroju.
          VI - Szkoła systematycznie wzbogaca i unowocześnia bazę dydaktyczną.
          VII - Wykorzystanie bazy i sprzętu sprzyja rozwojowi uczniów.
          VIII - Szkoła stwarza warunki funkcjonowania uczniom specjalnej troski edukacyjnej.