,,Kaszëbë na walë” to projekt całkowicie finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, który stanowi unikalną formę edukacji przyrodniczo-językowej, polegającej na tym, że w regionalnym kaszubskim języku uczestnicy zajęć poznają morską przyrodę, ciągle narażoną na dewastację.
27 października uczniowie klasy V uczestniczący w zajęciach języka kaszubskiego wybrali się do Akwarium Morskiego w Gdyni.
Akwarium jest niezwykłą placówką, która nie tylko prezentuje ciekawe okazy, ale także przekazuje wiedzę naukową na temat fauny wodnej. W budynku, mającym status ogrodu zoologicznego, znajdują się cztery główne biotopy występujące w świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii i Morza Bałtyckiego. Ich mieszkańców można spotkać na trzech piętrach w 68 akwariach ekspozycyjnych mieszczących ok. 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków.
Uczniowie zwiedzili obiekt, poznając niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych stron świata.
Następnie w laboratorium biologicznym i multimedialnej Sali Ekologii Morza obserwowali krewetkę i ciernika pod mikroskopem i wykonywali kartę pracy. Dla większości były to pierwsze takiego rodzaju ćwiczenia z mikroskopem zwłaszcza, że prowadzone były w języku kaszubskim.
Po wypełnieniu kart pracy wszyscy uczestnicy otrzymali upominek w postaci ołówka ze wzorem kaszubskim i zeszytu z minisłownikiem kaszubsko-polskim.
Młodzi ludzie poznali piękno kaszubskiej przyrody, uświadomili sobie zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej powodowane przez człowieka.
Dojazd został sfinansowany ze środków Gminy Puck.