24 kwietnia 2017r. w Wiejskim Domu Kultury w Połczynie odbyły się eliminacje gminne Recytatorskiego Konkursu Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Uczennice naszej szkoły zostały wyróżnione i nagrodzone. Agata Lessanu otrzymała I miejsce w kategorii klas IV – VI za recytację poezji Janusza Mamelskiego „Szczëka i swina” oraz prozy Jana Patocka „Jak gniéżdżewsczi gbùrze sól selë”. Weronika Kryża zajęła II miejsce, za wykonanie poezji Romana Drzeżdżona „Kaszëbskô gôdka” i prozy na podstawie opowiadań Księdza Bernarda Sychty „Ò tim jak wilk z człowieka chcôł sã spróbòwac”. W kategorii klas I – III zaszczytne I miejsce otrzymała Wiktoria Kryża. Uczennica zaprezentowała poezję Janusza Mamelskiego „Jaskùleczka” oraz prozę Jerzego Sampa „Pies, kòt ë mësz”. Gabriela Kędzia otrzymała III miejsce za utwór Janusza Mamelskiego „Òwca i kòza” oraz prozę Księdza Bernarda Sychty pt: „Wsza ë pchła”. Wszystkie uczennice zakwalifikowały się na eliminacje powiatowe konkursu „Rodnô Mòwa” Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukcesy naszych uczennic na Konkursie Recytatorskim Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”
XL Turniej BRD – eliminacje gminne
21.04.2017 roku w Szkole Podstawowej w Łebczu odbyły się eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W eliminacjach wzięły udział 4-osobowe drużyny z 11 szkół Gminy Puck. Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce i zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Kinga Milosch, Marta Patok, Łukasz Bigott i Jakub Draws.
Apel wielkanocny
12 IV odbył się apel wielkanocny. Uczniowie z klasy I, II, V przygotowali dekorację oraz montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli świąteczne tradycje.
Koncert muzyczny - wiolonczela
10 kwietnia /Wielki Poniedziałek/ odbył się w naszej szkole koncert muzyczny. Tematem przewodnim była wiolonczela. Dzieci poznały budowę różnych instrumentów, sposób wydobycia dźwięku oraz wysłuchały kilku utworów muzyki klasycznej. Najbardziej jednak „porwała” uczniów muzyka w aranżacji disco polo. Audycje muzyczne w szkole to żywe lekcje muzyki, mające na celu artystyczny i estetyczny rozwój dzieci.
Przegląd Teatrów Szkolnych w Żelistrzewie
27 marca 2017r. wzięliśmy udział w XXVI Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Żelistrzewie. W tym roku zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. „Masz ci los” na podstawie scenariusza pani Marty Guśniowskiej. Historia opowiada o mysiej rodzinie, kotku, bocianie, motylku i ich perypetiach. Naszej szkolnej grupie teatralnej Jury przyznało I miejsce, a Wiktorii Kryża wyróżnienie za grę aktorską. Serdecznie gratulujemy!
Przegląd Teatrów Szkolnych w Żelistrzewie
Projektujemy torby z haftem kaszubskim – warsztaty z Panią Patrycją
We wtorek na lekcji języka kaszubskiego dzieci z klasy III i IV spotkały się z pracownikiem „Błękitnej Szkoły”. Pani Patrycja opowiedziała uczniom o świecie przyrody, a dokładnie o roślinach, które znajdują się w hafcie kaszubskim. We wzorach możemy znaleźć m.in. tulipany, chabry, mikołajka nadmorskiego, koniczynę, różę, owoc granatu, a także sieci i fale. Po wysłuchaniu wykładu dzieci własnoręcznie dekorowały lniane torby. Mali projektanci wykazali się pomysłami, a efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach. Uczniowie oczywiście swoje torby mogli zabrać do domu. Zajęcia wszystkim się podobały. Pracownikom „Błękitnej Szkoły” dziękujemy za współpracę.
Szkolny Konkurs Recytatorski
14 lutego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. Najlepszych dwóch recytatorów z każdej kategorii będzie reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się na początku marca. Trzymajmy więc kciuki za Gabrielę Kędzia kl. III, Wiktorię Kryża kl. III, Julię Kuchnowską kl. V i Martę Patok kl. VI.
Dyskoteka walentynkowa
Z okazji dnia Świętego Walentego Samorząd Uczniowski pod opieką opiekuna samorządu zorganizował dyskotekę walentynkową. Uczniowie spisali się na szóstkę! Sala została udekorowana w klimacie walentynkowym - czerwone serca zdobiły część korytarza oraz salę, w której dzieci świetnie się bawiły. Uczniowie zorganizowali również różne gry i zabawy. Dziewczyny również pokazały układ taneczny. Wszyscy świetnie się bawili.
Spotkanie z ornitologiem
10 lutego 2017r. uczniowie klasy IV brali udział w zajęciach zorganizowanych przez Błękitną Szkołę. Dzieci dowiedziały się dlaczego i dokąd ptaki wędrują i skąd o tym wiemy. Poznały również kilkanaście najczęściej spotykanych gatunków ptaków. Pan ornitolog pokazał również uczniom, jak wyglądają obrączki dla ptaków i wyjaśnił dlaczego obrączkuje się ptaki. Na zakończenie dzieci uszyły poduszeczki z ptasim motywem.
Spotkanie z twórcą ludowym
Uczniowie z klas III - VI w ramach zajęć z języka kaszubskiego 7 lutego mieli warsztaty w Domu Kaszubskim. Spotkali się z twórcą ludowym – panem Piotrem Golla. Artysta opowiedział dzieciom o początkach swojej pasji: jak odkrył swój talent i kto był jego nauczycielem. Pod okiem rzeźbiarza dzieci w mydle tworzyły swoje pierwsze figury, u niektórych uczniów widać smykałkę do tworzenia rękodzieł... Zachęcamy do odkrywania swoich pasji i talentów. A panu Golla dziękujemy za piękną lekcję sztuki rzeźbienia.
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.
Dnia 03. lutego 2017r. o godzinie 12.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji tegoż święta. Dzieci z klasy przedszkolnej i pierwszej pod kierunkiem swoich wychowawczyń pani Asi i pani Marzeny przygotowały uroczystość, na którą zostali zaproszeni Babcie i Dziadkowie. Na wstępie pani Dyrektor przywitała gości ciepłymi słowami i życzeniami. W pięknie udekorowanej sali wnuczęta przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze, piosenki i zabawne scenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dzieci. Na koniec tego wyjątkowego dnia wnuczęta wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, wyczarowany przez niezawodne mamy, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.
Pomagamy w ramach akcji WOŚP
Uczniowie i rodzice z naszej szkoły zaangażowali się w pomoc na rzecz WOŚP. W tym roku akcja odbyła się „Dla ratowania i życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólno pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Impreza odbyła się w Domu Kaszubskim, w którą zaangażowali się: Pani Ania Strzelecka, Koło Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa, absolwenci i dzieci naszej szkoły. Uczniowie specjalnie na tę okazję przygotowali pod kierunkiem nauczycieli indywidualne występy. Były śpiewy, recytacje i gra na instrumentach. Ponadto wydarzenie uświetnił występ Pana Tadeusza Korthals, który grą na akordeonie poruszył wszystkich do tańca. Dziękujemy wszystkim za pomoc.
Bezpieczne ferie 2017
W piątek 13 stycznia dla uczniów klas 0 – VI w szkole odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Pani pedagog przekazała informacje na temat bezpiecznej zabawy podczas ferii zimowych. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację multimedialną, dotyczącą bezpieczeństwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach; słuchali i włączali się w rozmowę. Podczas spotkania zostały omówione następujące zagadnienia: „Bezpieczne zabawy na śniegu”, „Bezpieczeństwo na drodze”, „Obcy”, „Zdrowa dieta”.
Ferie to przede wszystkim czas wypoczynku i wspaniałej zabawy. Drodzy uczniowie niezależnie od tego gdzie będziecie wypoczywać w domu czy poza nim pamiętajcie o wszystkich radach i przestrogach!
Bal karnawałowy
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W czwartek 12 stycznia 2017 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas 0-6. Na ten dzień nasza sala sportowa zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami i gwiazdami. Uczniowie wszystkich klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy dźwiękach tanecznej muzyki wszyscy bawili się doskonale. W przerwie uczniowie udali się na słodki poczęstunek. Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.
Wieczór z teatrem – dzieci wystąpiły dla rodziców
Uczniowie chętnie angażują się w szkolną działalność teatralną, mimo iż pracy i poświęcenia jest sporo. Najlepszym podziękowaniem dla naszych małych aktorów jest możliwość zaprezentowania się rodzicom i osobom najbliższym. Publiczność nie zawiodła, sala wypełniona po brzegi, to najlepszy dowód na uznanie dla występujących dzieci. Spotkanie teatralne rozpoczęli soliści ze szkolnego chóru, którzy swym śpiewem jeszcze raz wprowadzili zgromadzonych w nastrój świąteczny. Potem na scenie pojawili się już aktorzy… „Radujcie się bracia i siostry” wołał Aniołek, jednak ludzie zagonieni, zabiegani nie potrafili dostrzec małego Jezuska, na szczęście mała Milenka o nim nie zapomniała…”
To oczywiście tylko fragment jasełkowej historii. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami. Dziękujemy wszystkim za obecność!
Słoneczni Żeglarze – nagrodzeni!
Szkolna grupa teatralna zgodnie z coroczną tradycją przygotowała jasełka. Spektakl pt. „Święta w supermarkecie” został zaprezentowany w Gdyni i Żelistrzewie na Przeglądach Jasełek, na których został nagrodzony. Na Gdyńskim Przeglądzie Jasełek zespół zajął II miejsce, wręczono także wyróżnienie indywidualne, które otrzymała Wiktoria Kryża za rolę Aniołka. 5 stycznia odbyły się Puckie Spotkania Kolędnicze w Żelistrzewie. Nasza grupa teatralna zdobyła zaszczytne II miejsce, a Wiktoria Kryża za znakomitą grę aktorską otrzymała nagrodę dla indywidualności scenicznej. Panie Katarzyna Bialkowska i Maria Wolff zostały wyróżnione za najlepszą reżyserię i aranżację widowiska. Serdecznie gratulujemy!
Przy wigilijnym stole…
Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. Z tej okazji uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali program artystyczny. Rozbrzmiały kolędy i pastorałki, piękne życzenia i miłe słowa…
Na początku tradycyjnie w nastrój świąteczny swoim śpiewem wprowadził nas chór szkolny. Potem grupa teatralna w jasełkach zwróciła uwagę na to, co w życiu najważniejsze, a szczere życzenia, zdrowia, radości i miłości wykrzyczeli Kolędnicy z klasy VI.
Następnie pani Dyrektor złożyła życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne wszystkim uczniom i pracownikom szkoły oraz wręczyła nagrody za szkolne konkursy.
Spotkanie zakończyliśmy w klasach dzieląc się opłatkiem.
Sukcesy naszych uczennic w konkursie kaszubskim: „Bë nie zabëc mòwë starków”!
9 grudnia odbył się w Helu XXIV kònkùrs kaszëbsczi gôdczi miona Jana Drzéżdżóna zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Puckiej, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz Powiatowe Starostwo w Pucku. Celem konkursu jest przede wszystkim uczczenie mowy przodków i zachęcanie do jej używania, zapoznanie dzieci i młodzieży z kaszubską literaturą i twórczością Jana Drzeżdżona. Zadaniem dzieci i młodzieży było zaprezentować tekst z literatury kaszubskiej: poezję lub prozę oraz opowiadanie na dowolny temat. Jurorzy mieli trudne zadanie, jak przyznał pan Roman Drzeżdżon – przewodniczący Jury, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. Wystąpienia naszych uczennic zostały zauważone i nagrodzone. W kategorii klas I – III Wiktorii Kryża przyznano III miejsce, a Gabrieli Kędzia wyróżnienie, w kategorii klas IV – VI Agata Lessnau zajęła I miejsce. Gratulujemy!
Pyszne pierniki!
Wkrótce święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole już zapachniało świętami. Na języku kaszubskim starsze dzieci przygotowywały pierniki. Pracy było sporo, ale chęci również nie zabrakło. Najpierw Julka wyrobiła ciasto, potem wszyscy uczniowie dokładnie wałkowali i wykrawali pierniczki: gwiazdki, renifery, dzwoneczki, choinki, bombki i inne kształty. Uciechy było wiele, jednak najbardziej uczniom spodobało się ozdabianie pierników. Ciasteczka wyglądają przepięknie i pysznie smakują. Zachęcamy do kupienia naszych wypieków podczas szkolnego kiermaszu!
Spotkanie z Mikołajem
We wtorek 6 grudnia, ku wielkiej radości uczniów pojawił się w szkole Święty Mikołaj. Dzieci witały dostojnego gościa piosenkami, wierszykami i uśmiechem. Wszyscy uczniowie zapewniali, że przez cały rok byli grzeczni i pilni w nauce, a panie wychowawczynie potwierdziły, że to prawda. Mikołaj również przyznał, że dzieci są grzeczne i rozdał wszystkim słodkie upominki, a że ma dobre serce podarunki wręczył także Paniom wychowawczyniom. Mikołaj, żegnając się z dziećmi podziękował za gościnę i zapewnił, że wróci za rok. Trzymamy za słowo!
Mamy małego mistrza pięknego czytania w języku kaszubskim!
26 listopada 2016r. odbył się finał regionalny konkursu pod hasłem:
III Regionalné Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/ IV Pòwiatowò-Gminowi Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
Do finału konkursu zakwalifikowały się dwie uczennice Gabriela Kędzia i Wiktoria Kryża z klasy III, które zwyciężyły eliminacje gminno - powiatowe. Dziewczynki godnie reprezentowały naszą szkołę czytając pięknie fragmenty bajek Janusza Mamelskiego, oczywiście po kaszubsku. W kategorii klas I – III wystąpiło około 18 uczestników z różnych stron Kaszub. Gabriela Kędzia otrzymała I miejsce oraz tytuł: „Mésterk Bëlnégò Czëtaniô".
Gratulujemy uczennicom, podziwiamy przede wszystkim ich zaangażowanie oraz wysiłek włożony w przygotowania do konkursu.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www.bpgw.org.pl
ORGANIZATORZY: Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Gmina Wejherowo, Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”.
Wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni
Dnia 25.11.2016r. dzieci z klas 0-3 uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Muzycznego w Gdyni. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Pinokio” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych, uczenie się kultury odbioru sztuki. Uczniowie obejrzeli uroczą, mądrą i zabawną opowieść o tym, jak pewien chłopiec z drewna przekonał się o przykrych konsekwencjach swoich kłamstw. Po spektaklu dzieci spędziły miłe chwile bawiąc się na miejskim placu zabaw.
Andrzejki w naszej szkole
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Dbając i pielęgnując tradycję, 24 listopada panie z klas 0-3 zorganizowały uczniom zabawę andrzejkową. Niespodzianką było pojawienie się wspaniałych wróżek: Agaty, Martyny, Amelki i Sandry. Wesołe tańce były przeplatane wróżbami. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.
Dlaczego należy chronić sowy?
Pod takim tytułem odbyło się w naszej szkole spotkanie z ornitologiem. Dzieci dowiedziały się, jakie gatunki sów żyją w Polsce, jak wyglądają, jakie wydają odgłosy, gdzie i kiedy można je spotkać oraz dlaczego należy je chronić. Chętni uczniowie mogli również dotknąć piór i wypluwek sów.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie