14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów z klas IV-VI. Podczas tej uroczystości uczniowie klasy IV przypomnieli historię narodu polskiego, lata niewoli w okresie zaborów, wypełnione walką o wyzwolenie, aż do dnia odzyskania wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego.
Nagroda w konkursie plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”
Prace Doroty Korthals z klasy I oraz Kamili Skoczke i Krystiana Kupferszmidt z klasy V zostały wyróżnione w konkursie plastycznym pt. „Moja Mała Ojczyzna” zorganizowanym przez STOWARZYSZENIE PÓŁNOCNOKASZUBSKA LOKALNA GRUPA RYBACKA. W ramach nagrody uczniowie klasy I, II, V i VI udali się na zajęcia edukacyjne do Władysławowa. Na wstępie dzieci zapoznały się z historią bursztynu, potem używając generatora Van de Graffa sprawdzały, co bursztyn ma wspólnego z elektrostatyką. Poddawały go także różnym fizycznym testom, aby sprawdzić jego autentyczność. Dzieci z zaangażowaniem i cierpliwością badały drogocenny kamień. Kolejną atrakcją dla uczniów było zwiedzanie interaktywnej wystawy „Praca Rybaka – Jak? Gdzie? Czym?”. Tutaj także każdy coś znalazł dla siebie. Chłopcy doskonale czuli się w sterówce, gdzie jako szyprowie mogli płynąć na symulatorze kutra rybackiego. Dziewczynki natomiast wybrały gry interaktywne. Zajęcia warsztatowe uważamy za udane.
Rozstrzygnięcie konkursu „Malujemy Kaszuby”
W maju 2016r. wzięliśmy udział w wojewódzkim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku pod hasłem: „Malujemy Kaszuby”. Przedmiotem Konkursu miała być praca plastyczna, w której dziecko przedstawi ilustrację do wybranej legendy. Laureatką tego konkursu została nasza uczennica. 15 listopada 2016r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Paulina Więzik otrzymała III miejsce, a jej praca została wykorzystana jako ilustracja do trójjęzycznego zbioru bajek, baśni i legend kaszubskich pt. „Opowiedz mi bajkę - Òpòwiédz mie bôjkã - Tell me a fairy tale…2”. Spotkanie ubogacili pięknym czytaniem fragmentów książki aktorzy: Zbigniew Jankowski i Julia Pietrucha, a także zespół dziecięcy „Kaszëbskô Rodzëzna”, który zaprezentował śpiew i taniec.
Dzień Patrona
„W życiu wiele trzeba się modlić, wiele pracować, wiele cierpieć, ale najwięcej miłować!”
tak mawiał nasz Patron – Ksiądz Biskup Konstantyn Dominik. Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy 146 rocznicę urodzin Patrona. Dzień rozpoczęliśmy Mszą Św. w kościele, którą swym śpiewem i modlitwą uświetnili uczniowie. Zapaliliśmy znicze przy epitafium Biskupa. W szkole dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz wysłuchały fragmentów książki o Patronie. Droga do kapłaństwa wcale nie była taka łatwa i prosta. Uczniowie dowiedzieli się ile wysiłku i pracy musiał włożyć nasz młody Kostek aby zostać kapłanem. Jako ksiądz służył przede wszystkim bliźniemu, nie było w jego życiu bohaterskich i wzniosłych czynów. Nadzwyczajna była jego właśnie zwyczajność.
Od Księdza Biskupa Konstantyna Dominika uczymy się pokory, cierpliwości, wiary i miłości.
Pasowanie na ucznia
„Idą pierwszaki, dawne maluchy, jeden w drugiego to same zuchy.”
We wtorek 18.10.2016 r odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. Honorowymi gośćmi byli: p. Dyrektor, rodzice, nauczyciele oraz brać uczniowska naszej szkoły. Pierwszaki przedstawiły część artystyczną, podczas której recytowały wiersze, akompaniowały i śpiewały piosenki. W dalszej części uroczystości zaprezentowały swoją sprawność fizyczną i wiedzę z różnych dziedzin życia szkolnego. Wszyscy pierwszoklasiści zdali egzamin na ucznia. Następnie złożyli ślubowanie, a p. Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Swarzewie. Na pamiątkę dzieci otrzymały: dyplomy, książki, koszulki i słodycze. Uwieńczeniem tak ważnej uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Spotkanie z policjantką
W poniedziałek 10.10.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, zajmującą się profilaktyką społeczną. Podczas spotkania dzieci przypominały sobie podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa m.in. na drodze, podczas ferii zimowych i kontaktu z osobami obcymi, a także udzielania pierwszej pomocy. Pierwszoklasiści otrzymali egzemplarze „Mojego elementarza bezpieczeństwa”. Dzięki wiadomościom zawartym w podręczniku dzieci pogłębią i utrwalą wiedzę jak unikać niebezpieczeństw.
Konkurs czytania w języku kaszubskim
W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbył się konkurs czytania w języku kaszubskim: „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Do konkursu przystąpiły uczennice z klasy III - Gabriela Kędzia i Wiktoria Kryża. Dziewczynki przygotowując się do konkursu musiały nauczyć się czytać wierszy Janusza Mamelskiego pt. „Bôjczi kaszëbsczé”. Sumienna i systematyczna praca opłaciła się. Gabriela Kędzia zajęła I miejsce, a Wiktoria II miejsce w kategorii klas I – III. Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę w finale regionalnym, który odbędzie się w filii Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie. Trzymamy kciuki!
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej
W środę 12 października w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z zastosowaniem AED/ defibrylatora/. Zajęcia w ramach programu grantowego Tesco „Bądź bezpieczny-w domu, w drodze, w wodzie” przeprowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chłapowie. Pamiętaj! Może to właśnie Twoje ręce uratują komuś życie!
Wycieczka do Dąbrówki
11 października uczniowie klas IV-VI udali się do Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce. Najpierw jechaliśmy pojazdem gąsienicowym, który bez trudu pokonywał leśne przeszkody. Potem oglądaliśmy m.in. czołgi, armaty, amfibie, największą w Polsce ekspozycję saperską. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w rzucie granatem, w pracy z wykrywaczem metali, na strzelnicy. Pieczenie kiełbasek zakończyło pobyt w Dąbrówce. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Piaśnicy. Przy pomniku, upamiętniającym śmieć tysięcy mieszkańców naszego regionu zamordowanych w czasie II wojny światowej, zapaliliśmy znicze i wspólnie pomodliliśmy się.
Warsztaty w „Błękitnej Szkole”
5 października 2016r. klasy V i VI w ramach zajęć języka kaszubskiego udały się na warsztaty do „Błękitnej Szkoły” we Władysławowie, aby tam poznać tajniki powstawania papieru. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą produkcji papieru czerpanego, która zapoczątkowana została w Europie już w XI w. Następnie dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie krok po kroku tworzyły papier, który potem ozdabiały. Do ozdobienia papieru dzieci wykorzystały wzory haftu kaszubskiego oraz naturalne rośliny. Zajęcia okazały się bardzo twórcze. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki wykazali się oryginalnymi pomysłami. Efektem ich pracy były rękodzieła w postaci zakładek do książki oraz okazjonalnych kartek.
Europejskie Dni Ptaków
Stało się już tradycją, że w pierwszy weekend października, uczniowie naszej szkoły biorą udział w Europejskich Dniach Ptaków. Obchody polegają na obserwowaniu i liczeniu ptaków, które odbywają swą wielką jesienną wędrówkę. Naliczyliśmy 22 gatunki. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła czapla biała, ponieważ ptaka tego gatunku zobaczyli pierwszy raz w życiu.
Na lekcjach języka kaszubskiego
„Mòtilk w niebò lecy” (Motylek leci do nieba)
Lato to piękna pora roku. To czas wakacji i wycieczek. Wiele osób odwiedziło także nasze Kaszuby. Na lekcji języka kaszubskiego rozmawialiśmy o urokach kaszubskiej ziemi. Malując motyle utrwaliliśmy barwy lata. Niestety dzisiaj musieliśmy pożegnać kolorowe lato i przywitać jesień, a naszym papierowym motylom pozwoliliśmy „polecieć” do nieba…
Spacer po Swarzewie
Królowa Polskiego Morza w legendach i podaniach
Uczniowie biorący udział w zajęciach języka kaszubskiego zaproponowali zwiedzanie naszej wsi. Znając już historię związaną z figurką "Matki Boskiej Swarzewskiej" udaliśmy się do miejsc związanych z legendami o Pani Swarzewskiej. Najpierw odwiedziliśmy kapliczkę ze studnią, przy której znaleziono figurkę Maryi. Potem udaliśmy się do kościoła i przydrożnej kapliczki. Widać, że dzieci są związane są ze swoją miejscowością. Znają zwyczaje i tradycje wsi. Niektóre z nich aktywnie uczestniczą w uroczystościach i świętach odbywających się w Swarzewie.
Wycieczka klas I-III
W czwartek 08.09.2016 r. uczniowie klas I-III wybrali się na pieszą wycieczkę do Gnieżdżewa. Dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw. Później wysłuchały lekcji o patronie naszej szkoły i udały się pod dom Księdza Biskupa Konstantyna Dominika. Stamtąd skierowały swoje kroki do ekspozycji miniaturowych budowli. Ostatnim punktem wycieczki było poszukiwanie drogi w Labiryncie Swarzewo.
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
1 września 2016 r. z uśmiechem na twarzy pożegnaliśmy wakacje oraz przywitaliśmy rok szkolny 2016/2017. Najpierw odbyła się Msza św. o godzinie 8.00, następnie o 9.10 spotkaliśmy się w szkole. Specjalnie na tę okoliczność chętni uczniowie z klasy III, IV, V i VI pod kierunkiem pań nauczycielek przygotowali program na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uśmiechnięte twarze nauczycieli i pozostałych uczniów są dowodem na to, że wcale nie tak trudno było rozstać się z wakacjami. Pani Dyrektor serdecznie powitała społeczność uczniowską, a szczególnie rodziców i najmłodsze dzieci, które po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą. Życzymy wielu sukcesów, wytrwałości i cierpliwości w zdobywaniu wiedzy, bo jak mawiał Platon: „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”.
„STYPENDIUM SZKOLNE” 2016/2017
Wszyscy uczniowie mogą się ubiegać o przyznanie stypendium szkolnego. O dofinansowanie może ubiegać się osoba, u której w rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza kwoty 514 zł. Netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
Wypełniony wniosek (do pobrania w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły) o przyznanie stypendium szkolnego wraz z oświadczeniem o sytuacji rodzinnej oraz zaświadczeniami o wszystkich dochodach rodziny (również o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej i o bezrobociu z Urzędu Pracy) należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 9 września 2016 roku.
Najlepszy absolwent szkoły
21 czerwca 2016 roku odbyła się w Żelistrzewie uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych absolwentów szkoły podstawowej. Nagrodę za całokształt osiągnięć naukowych, aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej i lokalnej, osiągnięcia najwyższych średnich ocen otrzymała, z rąk Wójta Gminy Puck, uczennica naszej szkoły - Dorota Gappa. Uroczystość wzbogacił śpiew laureatów konkursu piosenki. Naszą szkołę reprezentowała Lidia Boszke i Dorota Gappa.
Dzień Europejski
20 VI 2016 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Europejski pt. „Spacer po Czechach”. Każda z klas miała do wykonania zadanie: oddział przedszkolny- przygotowanie flagi i hymnu Czech, klasa I – przedstawiła bajkę, klasa II – zaśpiewała czeską piosenkę, klasa III – zaznajomiła nas z językiem czeskim, klasa IV – przedstawiła kilka zabytków, klasa V – opowiedziała o sporcie, klasa VI – opowiedziała o pysznych czeskich potrawach.
Wycieczka na Warmię i Mazury
Po przyjechaniu do Olsztynka, pierwszą rzeczą, jaką zwiedzaliśmy był Skansen Budownictwa Ludowego. Bardzo mi się tam podobało. Pani opowiadała o narzędziach i zagrodach z XVIII i XIX wieku. Można było też pogłaskać konie i kózki. Następna atrakcja to Huta Szkła Artystycznego. Było to wręcz fascynujące. Panowie pokazywali jak robią kwiaty, kotki, ślimaki i serduszka ze szkła. Piec, w którym piasek zamienia się w szkło, miał temperaturę 1500 stopni Celsjusza.
Następnie poszliśmy na Pola Grunwaldu, gdzie w 1410 roku wojska polsko-litewskie stoczyły bitwę z Krzyżakami. Pan przewodnik opowiadał, jak walczono i ubierano się 606 lat temu. Potem już pojechaliśmy do schroniska.
Drugiego dnia z samego rana zwiedzaliśmy Świętą Lipkę. Mieliśmy okazję wysłuchać piętnastominutowego koncertu organowego. Było to niesamowite. W Reszlu obejrzeliśmy zamek biskupów warmińskich, most niski, wysoki. W kościele Pawła i Piotra weszliśmy na wieżę widokową. Następnie pojechaliśmy do Wilczego Szańca, gdzie widzieliśmy różne budynki Hitlera. Przewodnik opowiadał, jak stamtąd dowodzono III Rzeszą. W Mrągowie zobaczyliśmy amfiteatr, gdzie występują różne kabarety, występy i muzycy country. Potem był obiad.
Ostatniego dnia najciekawszy był seans w planetarium pod tytułem „Nasz Wszechświat”. Zwiedzaliśmy też Olsztyn. Ciekawie było również w Gietrzwałdzie, czyli w miejscu objawień. Matka Boska powiedziała dzieciom: „Codziennie odmawiajcie różaniec”. Potem udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Na wycieczce było super!
Adam Bartelik klasa V
Pielgrzymka klasy 3
W dniu 8 czerwca dzieci 3 klasy wraz z wychowawcą były na pielgrzymce połączonej z elementami wycieczki.
Odwiedziły następujące miejsca:
-Piaseczno, gdzie zapoznały sie z historią tamtejszego Sanktuarium Maryjnego
-Gniew, gdzie wędrując wraz z przewodnikiem poznawały historię zamku i panujące tam zwyczaje. Następnie zapoznały się z historią - legendą Misia Maciusia, którego pomnik znajduję się nieopodal miejscowego kościoła parafialnego p.w. Św. Mikołaja.
-W drodze powrotnej dzieci miały okazję być w miejscu, gdzie papież Jan Paweł II w roku 1999 odprawił Mszę Św. w Pelplinie.
-Ostatnim miejscem, które dzieci odwiedziły była kaktusiarnia w Rumi.
Urozmaiceniem całego wyjazdu były pyszne lody w lodziarni na ryneczku w Gniewie.
Dzień Dziecka
- W tym roku z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu odwiedzili nas koszykarze-uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Przeprowadzili trening, pokazali kilka sztuczek. Największą frajdę sprawił dzieciom mecz piłki nożnej z wysokimi koszykarzami. Dzień minął na sportowych rozgrywkach międzyklasowych, wspólnej zabawie. Na wszystkich czekały smaczne kiełbaski oraz słodycze.
Dzień Matki
24 maja 2016 w naszej szkole obchodzono szczególne święto – Dzień Matki. Z tej okazji, by okazać mamom miłość, szacunek oraz podziękować za trud włożony w wychowanie, dzieci z klas 0-III przedstawiły program artystyczny i obdarowały przybyłych gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. O słodki poczęstunek zadbały wychowawczynie i dyrekcja szkoły.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie