• Finał Konkursu Rodnej Mowy

          • W dniach 3 - 4 czerwca w Chmielnie odbył się finał  Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa.Chmielno - to niezwykle malowniczo położona wieś w powiecie kartuskim. Przez dwa ostatnie dni wieś ta pełniła funkcję stolicy języka kaszubskiego. W sobotę gościli tu najlepsi recytatorzy języka regionalnego z całego Pomorza. W niedzielę podczas uroczystej gali nagrodzono laureatów. Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: ks. prałat prof. dr hab. Jan Perszon - przewodniczący, dr Tomasz Fopke, Karolina Keler, dr Bożena Ugowska i dr Dariusz Majkowski. Agata Boszke ujęła jury swoją, pełną emocji recytacją tekstów i zajęła I miejsce w kategorii klas VII - VIII. Z całego serca gratulujemy!

          • Powiatowy konkurs Lionheart

          • 2 czerwca w PZS nr 4 w Wejherowie, odbył się Powiatowy Konkurs z Języka angielskiego Lionheart dla klas ósmych. Do etapu powiatowego zakwalifikował się Wojciech Draws, który godnie reprezentował naszą szkołę.

          • Wycieczka do Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia

          • W końcu się doczekaliśmy! 29 maja głodni wrażeń wyruszyliśmy na wycieczkę, tym razem postanowiliśmy zobaczyć Pomorze Zachodnie.
            Pierwszym punktem było Centrum Słowian i Wikingów, potem udaliśmy się na przeprawę promową, w ten sposób dotarliśmy z wyspy Wolin na wyspę Uznam, a tam na granicę polsko-niemiecką. Spacerowaliśmy po Promenadzie w Świnoujściu, nie mogło zabraknąć lodów. Wieczorem w schronisku, gdy rozgościliśmy się w pokojach, zjedliśmy kolację. Jednak długo nie mogliśmy zasnąć.
            Drugi dzień rozpoczęliśmy od przeprawy promowej, by dotrzeć do Podziemnego Miasta. Tu kapral Bocian oprowadzał nas po okazałych bunkrach i zapoznawał z historią tych miejsc. To była bardzo ciekawa lekcja historii. Potem odwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Promenada, okazałe molo i Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach to były kolejne punkty naszej wyprawy. Tu też zjedliśmy obiad, mogliśmy skosztować lodów, gofrów, kupić pamiątki. Udaliśmy się nad Jezioro Turkusowe oraz na Gosań -najwyższy klif polskiego wybrzeża. Wieczorem wróciliśmy do schroniska, zjedliśmy posiłek.
            W środę, 31 maja, czyli ostatniego dnia naszej wyprawy, zwiedzaliśmy Szczecin. Rozpoczęliśmy od Wałów Chrobrego, potem był kościół z wieżą widokową, Zamek Książąt Pomorskich, Brama Siedmiu Płaszczy, przepiękna Filharmonia. Troszkę odpoczęliśmy na Jasnych Błoniach. Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Techniki i Komunikacji O godzinie 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tradycyjnie zatrzymaliśmy się w MCDonaldzie, aby coś zjeść.
            Do domu wróciliśmy przed 22 .00 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Już zastanawiamy się, dokąd pojedziemy w przyszłym roku.

          • Dzień Dziecka w Parku Ewolucji

          • Dnia 31 maja br. uczniowie klas 0-3 zwiedzili Park Ewolucji w Sławutówku. Uczestnicy poznali dzieje Ziemi od wielkiego wybuchu do świata starożytnego. Najpierw obejrzeli film w Kinie Prehistorycznym, w czasie którego dowiedzieli się, jak powstała kula ziemska. Kolejnym punktem na trasie zwiedzających była podróż Batyskafem. Następnie uczniowie stanęli oko w oko z największymi prehistorycznymi gadami, czyli dinozaurami, które żyły miliony lat temu na Ziemi. Obejrzeli też “Wystawę Ewolucji Człowieka” przedstawiającą różne gatunki ludzi pierwotnych, od człekokształtnego australopiteka do człowieka rozumnego – homo sapiens. Ogromne wrażenie zrobiła piramida, w której straszyły duchy faraonów, oraz sfinks stojący nieopodal. Następnie dzieci odbyły krótką podróż Dino Pociągiem. Miłym akcentem na zakończenie wycieczki były zajęcia rekreacyjne na placu zabaw.

          • Warsztaty "Nasz sąsiad-bocian biały".

          • W dniu 29 maja uczniowie z klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego brali udział w warsztatach organizowanych przez Błękitną Szkołę we Władysławowie pod hasłem "Nasz sąsiad-bocian biały". Dzieci uzyskały szeroką wiedzę o tych ptakach. Poznały bliżej naturę bociana białego, jego środowisko życia.Dowiedziały się co jedzą bociany, skąd do nas przylatują, kiedy odlatują i dlaczego to robią? A także o licznych zagrożeniach jakie czyhają na tego pięknego ptaka. Były to bardzo ciekawe informacje.

          • Pasowanie na czytelnika - klasa 1

          • W bibliotece szkolnej odbyła się niecodzienna uroczystość. Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników. Wykazali się znajomością zasad obowiązujących w bibliotece, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę oraz zakładki do książek.

          • Egzaminy ósmoklasisty

          • W dniach 23-25 maja nasi uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Pomimo tego, że były to pierwsze poważne testy sprawdzające poziom ich wiedzy oraz umiejętności w życiu to uczniowie nie wyglądali na przesadnie stremowanych. Wyniki poznamy 3 lipca.

          • Spotkanie z fizjoterapeutką

          • 17 maja dzieci z klasy pierwszej i drugiej spotkały się z panią Karoliną- mamą Krzysia Weiher, która jest fizjoterapeutką. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem fizjoterapeutki oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca fizjoterapeutki i w jakich sytuacjach korzystamy z jej pomocy.  Pani Karolina opowiedziała o budowie człowieka i zasadach zdrowego kręgosłupa. Pokazała również w jaki sposób każde dziecko powinno prawidłowo siedzieć i jak podnosić plecak. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały gościa, a przy okazji wykonywały ćwiczenia i nauczyły się wierszyka masażyka. To było dla nich nowe doświadczenie.

          • Słodkie dni 10 - razem dla Wojtka

          • 16 maja w naszej szkole odbył się dziesiąty i zarazem ostatni "Dzień słodkości". Pachnące w całej szkole tosty, galaretki, serniczki z galaretką, amerykanki, blok czekoladowy, ciasta, babeczki, słodkie paczuszki oraz inne słodkości przygotowali rodzice uczniów klasy 1. Uzyskana kwota zasili konto zbiórki na operację Wojtka na Siepomaga.

          • Wizyta w bibliotece

          • „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa

            jaką ludzkość sobie wymyśliła.”

            Wisława Szymborska

            Z okazji dnia bibliotekarki dzieci z oddziału przedszkolnego po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę szkolną. Przed wizytą  dowiedzieliśmy się jak powstaje książka i  poznaliśmy  zasady szanowania książek tworząc „Kodeks czytelnika” .

            W bibliotece powitała nas p. Gabrysia, która powiedziała nam jak działa biblioteka, jak wygląda karta czytelnika  oraz poznaliśmy zasady wypożyczania książek.  Pani Gabrysia zaprezentowała nam całe mnóstwo pozycji  z działu dziecięcego. Zerówkowiczom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta w bibliotece

          • Prelekcja na temat wolontariatu

          • Młodzież z VII i VIII klasy uczestniczyła w spotkaniu na temat wolontariatu. O tej pięknej misji jaką jest czynienie dobra opowiadały osoby, które na co dzień związane są z działaniem na rzecz drugiego człowieka. Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia "Można inaczej". Z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadali o swojej działalności oraz o tym jak wolontariat zmienia świat. Dobrze,że jesteście!

          • Wiosenne Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Podstawowych Ziemi Puckiej

          • Dnia 12.05.2023 roku w Pucku odbyły się Wiosenne Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Podstawowych Ziemi Puckiej rocznika 2008 i młodsi. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów z klas 7-8. Tym razem możemy pochwalić się sporym osiągnięciem jakim jest zdobycie złotego medalu w pchnięciu kulą przez Nadię Kohnke. Oprócz tego ze świetnej strony zaprezentowali się: Agata Boszke (8 miejsce w biegu na 300 m), Julia Wojtania (8 miejsce w skoku w dal), Nikola Szweda (9 miejsce w skoku w dal), Maciej Więzik (10 miejsce w biegu na 100m), W klasyfikacji medalowej nasza szkoła uplasowała się na 5 miejscu w całym powiecie.

          • Słodkie Dni 9 - razem dla Wojtka

          • 11 maja w naszej szkole odbył się dziewiąty "Dzień słodkości". Szaszłyki owocowe, duża ilość gatunków ciast i ciasteczek, ciepłe tosty, andruty, galaretki, desery i oraz inne słodkości przygotowali rodzice uczniów odziału przedszkolnego. Uzyskana kwota zasili konto zbiórki na operację Wojtka na Siepomaga.

          • Gminny Przegląd Muzyki Szkolnej

          • Dnia 10 maja laureaci Szkolnego Konkursu Piosenki reprezentowali naszą szkołę w Przeglądzie Gminnym. Chór szkolny SŁONECZNE  NUTKI zajął pierwsze miejsce w kategorii: zespoły, wykonując dwie piosenki. Również pierwszą nagrodę w kategorii: soliści-wokaliści, kl.4-6 otrzymała Helena Klebba. Wyróżnienie  w kategorii: soliści – wokaliści, dzieci młodsze   wyśpiewała  Lilianna Pilarska.  W duecie wystąpiły: Zofia Szweda i Oliwia Kowalewska i zajęły drugie  miejsce. Wszystkim wykonawcom  gratulujemy sukcesu.

          • Ogólnopolski Turniej BRD – eliminacje powiatowe

          • Dnia 09.05.2023r./wtorek/ nasi uczniowie reprezentowali Naszą Szkołę w II kategoriach w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju BRD. W kategorii I (młodszej) uzyskaliśmy miejsce III, a drużyna II (starsza) II miejsce. Gratulacje.

          • Wiosenne Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Podstawowych

          • Dnia 09.05.2023 roku w Pucku na stadionie lekkoatletycznym odbyły się Wiosenne Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Podstawowych Ziemi Puckiej rocznika 2010 i młodszych. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas 4-7. Niestety tym razem nie udało nam się zdobyć medalu choć z bardzo dobrej strony zaprezentowali się: Marta Józkowicz (6 miejsce w biegu na 600 m), Franciszek Proena (4 miejsce w rzucie piłeczką palantową) oraz Konrad Szweda (9 miejsce w rzucie piłeczką palantową).

          • 52. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWA - eliminacje powiatowe

          • Sukcesy naszych uczennic na eliminacjach powiatowych 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWAAgata Boszke zajęła I miejsce w kategorii klas 7 - 8 i będzie reprezentowała nasz powiat na szczeblu wojewódzkim w Chmielnie.Marianna Rekowska zajęła II miejsce w kategorii klas 4 - 6.Serdecznie gratulujemy.

          • Majowe Święta Polaków

          • „Ziemio rodzinna, ziemio ojczysta,

            jesteś w powietrzu, wodzie i liściach.

            Tyś naszym domem, szczęścia iskierką

            i najpiękniejszą naszą piosenką.”

            Wierszem i piosenką, podczas szkolnego apelu, wyraziliśmy nasz patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny.

          • W Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzewie

          • 28 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzewie. W trakcie spotkania gospodarze opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy, o tym, że jest ciężka i niebezpieczna, ale bardzo potrzebna. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych czy pomoc w zdejmowaniu kotów z drzew.

            Zerówkowicze mieli możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy. Jednak największe zainteresowanie wzbudził wielki czerwony wóz strażacki, do którego każdy mógł wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak.

          • Turniej BRD - etap gminny

          • 27 kwietnia 2023r. odbyły się eliminacje Gminy Puck w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych. W I kategorii: Filip Bąkowski, Zuzanna Ladach, Julia Szynszecka i Jakub Tarnowski, w II kategorii: Agata Boszke, Przemysław Dibowski i Maciej Więzik. Obie drużyny zajęły II miejsce i będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych.

          • 52. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWA - eliminacje gminne

          • Eliminacje gminne 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa zakończyły się sukcesem dla naszych uczennic. Wszystkie zostały nagrodzone w swoich kategoriach. Doceniamy wysiłek włożony w przygotowania dziewczynek do konkursu, w które zaangażowane były również rodziny. Dziękujemy uczennicom za to, że pokochały mowę kaszubską i że chcą się nią dzielić z innymi.

            Jury przyznało następujące nagrody:

            Agata Boszke 1 miejsce w kategorii klasa VII - VIII

            Marianna Rekowska 2 miejsce w kategorii klas IV - VI

            Martyna Koralewska 3 miejsce w kategorii klas IV - VI

            Daria Marcinkiewicz i Liliana Pilarska - wyróżnienie w kategorii klas I - III

            Gratulujemy!

          • Słodkie Dni 8 - razem dla Wojtka

          • 26 kwietnia w naszej szkole odbył się ósmy "Dzień słodkości". Aromatyczne gofry, ciepłe tosty, naleśniki, galaretki, desery i szaszłyki owocowe oraz inne słodkości przygotowali rodzice uczniów klasy 2. Uzyskana kwota zasili konto zbiórki na operację Wojtka na Siepomaga.

          • Spotkanie z Panią Pielęgniarką

          • DOBRA PIELĘGNIARKA TO TEŻ LEKARSTWO

            …. I TO BEZ RECEPTY!!!

            25 kwietnia  dzieci z oddziału przedszkolnego, odwiedziła P. Ania, pielęgniarka z Przychodni Lekarskiej „Szotland”, która przybliżyła nam trudy zawodu pielęgniarki, oraz wzbogaciła naszą wiedzę  na temat dbania o zdrowie.

            Największe zainteresowanie wzbudziła jednak torba z którą przyszła Pani Ania, pełna  akcesoriów i przedmiotów na co dzień używanych przez pielęgniarkę i lekarza. Dzieciaki z ogromnym zaciekawieniem „wypróbowywały” jak działają medyczne sprzęty i do czego służą, o dziwo - nikt niczego się nie przestraszył. Teraz już wiemy, że badania wcale nie są straszne.

            Dziękujemy Pani Aniu!!!!

          • Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym

          • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

            Florian Plit

            Podczas zajęć dydaktycznych Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dzieci z oddziału przedszkolnego dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę.  Dzieci dowiedziały się również jak sadzić rośliny zielone i kwiaty, czego efekty widać na szkolnej rabatce. Potem nasi  dzielni  zerówkowicze  wyruszyli w okolice szkoły by sprzątać Ziemię.

             

          • Język kaszubski w MC'Donalds

          • Pò kaszëbskù w McDonaldze. To wspaniała inicjatywa, której głównym założeniem jest kultywowanie regionu kaszubskiego, a w szczególności języka kaszubskiego.  Wspaniale, że nasi uczniowie wraz z rodzicami tak licznie wzięli udział w przedsięwzięciu. Dzieci otrzymały wiele nagród oraz zdobyły czołowe miejsca w konkursie.Wszystkim zaangażowanym w promocję kultury lokalnejWiôldżé Bóg zaplac!

          • Pola Nadziei 2023

          • Szkolni wolontariusze znowu w akcji.

            23 kwietnia obchodziliśmy kolejną edycję Pól Nadziei na Pomorzu. Nasi wolontariusze kwestowali na rzecz Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio. Przepiękne żonkile - cegiełkę dla Darczyńców własnoręcznie wykonali uczniowie i osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Żonkil - symbol nadziei otwiera nasze serca na dobro i wiarę w to, że: "Człowiek dla człowieka bratem".

          • Dzień Ziemi 2023

          • Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie wykonywali plakaty związane np. z segregacją śmieci, oszczędzaniem wody. 21 kwietnia, zaopatrzeni w rękawiczki i worki, zbierali śmieci na ulicach Swarzewa. Nie zapomnieli również o terenie szkoły.

          • Dzień Ziemi w Domu Kaszubskim

          • Grupa kaszubska z okazji Dnia Ziemi spotkała się w Domu Kaszubskim. Uczniowie poznawali nazwy warzyw i roślin w języku kaszubskim. Zajęcia zaczęły się tradycyjnie; najpierw omówiliśmy słownictwo związane z tematem, a następnie zapisywaliśmy niektóre nazwy na tablicy. Z dostępnych produktów należało przygotować kolorowe śniadanie. Dzieci zabrały się za wykonanie wiosennych kanapek. Zwieńczeniem naszego dnia było smażenie kiełbasek na ognisku. Na szczęście pogoda dopisała. Wiatr przeganiał chmury, a my mogliśmy się cieszyć popołudniem na świeżym powietrzu. Za spotkanie bardzo dziękujmy pani sołtys oraz gospodyni domu kaszubskiego.

          • Krystalizacja soli

          • Nareszcie gotowe!!! Długo czekaliśmy na efekt naszego kolejnego eksperymentu KRYSTALIZACJI SOLI. Dlaczego nasze słoiczki wyglądają różnie? Ponieważ eksperymentowaliśmy takżę z temperaturą, większe kryształki udało nam się uzyskać w słoiczkach, które stały w chłodniejszym miejscu – woda parowała wolniej i sól miała więcej czasu na tworzenie kryształów.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Konstantyna Dominika w Swarzewie
      • tel/fax: 58 674 09 97
      • 84-100 Puck ul. Szkolna 36 Dyrektor: mgr Bożena Korth Poland
      • sekretarz szkoły - sekretariat@spswarzewo.pl Dyrektor szkoły - dyrektor@spswarzewo.pl Pedagog i psycholog szkolny - pedagog@spswarzewo.pl
    • Logowanie