• 17 grudnia - Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

          • 17 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz. Uczciliśmy to wydarzenie również w naszej szkole. Nie ma nic cenniejszego od wspólnie spędzonego czasu, rozmów na żywo, po prostu bliskości. Z tej okazji w dniach 14 - 17 grudnia (środa - piątek) uczniowie grali w gry planszowe (szkolne lub swoje), przynieśli ciepłe napoje w termosach, kanapki i coś słodkiego. Na korytarzu szkolnym były rozstawione stoły. Uczniowie miło spędzili czas na pogawędkach przy herbatce i ciasteczkach oraz próbowali swych sił w rozgrywkach planszowych.

          • Pieczemy pierniki

          • Na spotkaniach w Domu Kaszubskim uczymy się zachwycać naszym regionem, poznajemy tradycję i kulturę Kaszub. Nie mogło więc zabraknąć  świątecznych wypieków. Sporo radości dała uczniom lekcja kulinarna.  Dziękujemy Gospodyni - pani Krysi za wspaniałą atmosferę i życzliwość.

          • Drzewa iglaste - spotkanie z pracownikiem Błękitnej Szkoły

          • Na kolejnym spotkaniu z pracownikiem Błękitnej Szkoły uczniowie poznali gatunki drzew iglastych oraz uczyli się je rozpoznawać. Kaszubska przyroda zachwyca. Warto poznawać ciekawostki przyrodnicze typowe dla naszego regionu - potwierdzają dzieci. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pod okiem Pani Lucyny Bizewskiej uczniowie wykonali świeczki zapachowe. Niech ten świąteczny aromat i nastrój trwa w nas jak najdłużej.

          • Spotkanie z saperami

          • ,,Nie wszystko co znajdziesz jest bezpieczne ’’

            Z takim przesłaniem pojawił się dzisiaj w Naszej szkole Partol Saperski nr 36 z Rozewia. Żołnierze uświadomili Nam, że choć wojna w naszym kraju skończyła się 77 lat temu to w ziemi i wodzie nadal można znaleźć dużo niebezpiecznych przedmiotów . W czasie zajęć dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia wynikają z niewłaściwego obchodzenie się z wybuchowymi pozostałościami wojennymi oraz jakie są zasady postępowania ze znalezionymi przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt który wykorzystywany jest w pracy sapera m.in. wykrywacze min, kombinezon przeciwwybuchowy, robot rozpoznania pirotechnicznego i elementy stroju, które z chęcią dzieci przymierzały.

            Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i nową wiedzę. Miejmy nadzieję że niebezpieczne pozostałości po wojnie uczniowie będą oglądać tylko w muzeach!!!

          • Finał konkursu pięknego czytania po kaszubsku

          • Agata Boszke, Zuzanna Bartkowska, Martyna Koralewska, Julia Szynszecka wspaniale reprezentowały naszą szkołę w konkursie pięknego czytania po kaszubsku. W każdej kategorii finałowej brało udział około 30 uczestników. Nasze uczennice otrzymały nagrody pamiątkowe.  W tym roku laureaci czytali utwory Janusza Mamelskiego i Bolesława Borka. Dziewczynkom dziękujemy za zainteresowanie literaturą kaszubską i piękną kaszubską mowę. Wiôldżé Bóg zaplac.

          • Konkurs na Mikołaja

          • Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie wszystkich klas i oddziału przedszkolnego wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym. Był on ogłoszony i zorganizowany przez nauczycieli świetlicy.
            Temat tego konkursu brzmiał - Zaprojektuj strój Świętego Mikołaja. Interpretacja tematu, materiały i forma artystyczna były dowolne. Każda klasa wykonała wspólnie jedną pracę.
            Prace okazały się bardzo pomysłowe i ciekawe. Okazuje się że Święty niekoniecznie musi mieć czerwoną czapkę i siwą brodę. A oto wyniki:

            Miejsce pierwsze - kl.0, kl.1, kl.2

            Miejsce drugie - kl.3, kl.5, kl.7

            Miejsce trzecie - kl.4, kl.6, kl.8

            Nagroda specjalna (nagroda Pani Dyrektor) - kl.7
             

          • Wyjazd do kina klas 0-3

          • Okres przedświąteczny – to czas intensywnych przygotowań do świąt. Nauczyciele na różne sposoby przekazują dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów, w takim właśnie celu  7 grudnia kl. 0-3 wybrały się do kina na film pt. ”Świąteczna niespodzianka". Film pokazał nam, że święta to magiczny czas, że dobra materialne nie są najważniejsze, liczą się gesty, dobre intencje, uśmiech, podziękowanie i sama radość dawania. Dzieci miały również okazję do integracji i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.

          • Mikołajki w klasach 0-3

          • „Kto zagląda w okno? Kto latarką świeci?

            Kto patrzy przez szybkę, szuka grzecznych dzieci”

            To Mikołaj, to Mikołaj, to Mikołaj Święty,

            To Mikołaj, to Mikołaj  niesie nam prezenty”

            Szukał, szukał i znalazł grzeczne dzieci właśnie w naszej szkole!!!! 6 grudnia z workiem pełnym prezentów i przy dźwięku dzwoneczków przyjechał Święty Mikołaj!!!! Oprócz pełnego prezentów worka Św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Oczekiwanacały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy Święty Mikołaju!!! Do zobaczenia za rok!!!!

          • Wycieczka do Malborka klas 4-8

          • W tym roku Mikołaj sprezentował nam wycieczkę do największego zamku krzyżackiego. W dodatku Święty z Miry wysłał tam swoich przedstawicieli, aby zapoznali nas z historią budowli oraz zdradzili największe tajemnice Krzyżaków. Jeżeli chcesz wiedzieć, kim byli owi wysłannicy, zajrzyj do galerii zdjęć.

          • Mistrzynie pięknego czytania po kaszubsku - eliminacje powiatowe

          • Do eliminacji powiatowych konkursu Mëster Bëlnégò Czëtaniô przystąpiło 5 uczennic. Zuzanna Bartkowska, Daria Marcinkiewicz, Martyna Koralewska, Julia Szynszecka, Agata Boszke. Młodsze dziewczynki miały do zaprezentowania teksty Janusza Mamelskiego natomiast te starsze opowiadania Bolesława Borka. Pięknie było usłyszeć mowę kaszubską w wykonaniu dzieci i młodzieży. Szczególną uwagę jury zwróciły również nasze uczennice. Oto nasi laureaci:

            kategoria klas I - III - Zuzanna Bartkowska III miejsce,

            kategoria klas III - IV - Martyna Koralewska I miejsce, Julia Szynszecka II miejsce,

            kategoria klas VII - VIII - Agata Boszke I miejsce.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki na wielkim finale tego konkursu w Wejherowie 9 grudnia.

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • „Co możesz dać drugiemu?
            Trochę ciepła? Szczery uśmiech?
            Odrobinę szacunku i zrozumienia?
            Możesz dostrzec w nim dobro i pragnienia,
            pokochać całym sercem, dać przyjaźń, czułość i szczęście.
            Możesz go po prostu KOCHAĆ”

            3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

            Dzisiaj uczniowie z klasy 0 wspólnie ze swoimi koleżankami z klasy 8 zmierzyły się z ograniczeniami jakie na co dzień spotykają osoby z niepełnosprawnościami.  Dzieci w formie zabawy doświadczały jak trudno na co dzień radzić sobie, gdy nie widzimy, nie słyszymy lub kiedy mamy trudności w poruszaniu się. Mamy nadzieję, że dzięki takim doświadczeniom nasze dzieci  będą w przyszłości dorosłymi bardziej empatycznymi i wrażliwymi na potrzeby innych osób.

          • Warsztaty z "mikołajkiem nadmorskim"

          • Na lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy V i VI poznali ciekawą historię mikołajka nadmorskiego, ale nie tylko. Pani Lucyna Bizewska z Błękitnej Szkoły opowiedziała dzieciom a walorach przyrodniczych Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz pokazała etapy powstawania papieru czerpanego. Na koniec pod czujnym okiem Gościa uczniowie wykonali z ekologicznej masy przepiękne kartki z motywem kaszubskim.

          • Andrzejki klas 0-3

          • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. W klasach 0-3 andrzejki to już tradycja. 29 listopada- ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby przeplatane byływspólnym poczęstunkiem, tańcami przy skocznej muzyce. 

          • Teatr o warzywach

          • Uczniowie z klasy drugiej przez cały rok będą poznawali zasady zdrowego odżywiania się. We wrześniu w ramach lekcji z zakresu ed. przyrodniczej dzieci zasadziły cebulkę i utrwalały wiedzę o tym, czego roślina potrzebuje do życia, aby pojawił się zdrowy szczypiorek. W październiku sporządziły sałatkę owocowo-warzywną. W kolejnym miesiącu przygotowały scenkę o tematyce związanej ze zdrowym odżywianiem pt. "Jarzynowa awantura", którą zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom.

          • Bajeczna świadomość

          • Dlaczego relacje osobiste są ważne? Co daje nam kreatywnie spędzony czas offline? W jaki sposób dbać o higienę cyfrową? Dlaczego swobodna zabawa jest ważna? Jakie są objawy uzależnienia od ekranów i internetu? Jak ekrany wpływają na rozwój mózgu u dziecka? Na te i na inne pytania opowiada treść zawarta na pięknych sześciu plakatach przygotowanych przez ilustratora Bartka Brosza.

          • Dyskoteka andrzejkowa klas 4-8

          • Dnia 25 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 4-8. W dniu imprezy nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę dyskotekową. Oprócz przeróżnych zabaw tanecznych, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Pomogły w tym liczne wróżby przygotowane przez klasę 8. Andrzejkowa zabawa nie mogła się oczywiście obejść bez przepysznych babeczek (również z wróżbami), którymi zostali poczęstowani wszyscy uczniowie. Dzieci bardzo chętnie brały udział w rozmaitych konkursach. Były m.in gorące krzesła zajmowane przez uczestników zabawy kiedy muzyka przestawała grać, belgijka i wiele innych zabaw. Nie zabrakło też wspólnych tańców w tradycyjnym kółku. Wszyscy wspaniale się bawili a humory dopisywały. Wróżby jak to wróżby mogą się spełnić, choć nie muszą lecz pamiętajmy, że wszystkie konkursy to przede wszystkim dobra zabawa. O wystrój sali wraz z przepiękną ścianką do zdjęć oraz poczęstunek i mnóstwo zabaw zadbała klasa 8 wraz z samorządem uczniowskim.

          • Życzenia Bożonarodzeniowe dla Podopiecznych Puckiego Hospicjum

          • Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia wolontariusze oraz chętni uczniowie przygotowali kartki świąteczne własnej roboty dla Podopiecznych Puckiego Hospicjum. Dzieci przekazują w nich życzenia szczególne i wyjątkowe. Oto jedno z nich:Życzę Wam wielu dobrych Aniołów wokół, które otulą Was dobrocią i miłościąWrażliwość i uważność na drugiego człowieka jest bezcenna. Dziękujemy.

          • Dzień Misia w oddziale przedszkolnym

          • Dzisiaj w zerówce królował MIŚ – nieodłączny towarzysz naszych zabaw, przytulanka i najlepszy przyjaciel. W czasie zajęć przypomnieliśmy sobie wszystkie bajkowe misie, poznaliśmy też misie żyjące w przyrodzie… i wiecie co? One wcale nie są do przytulania.

            Na koniec zajęć stworzyliśmy słodkiego misia, bo misie lubią miodek i my też!!!

          • Dzień Misia

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.O święcie tej postaci nie zapomniały również dzieci z naszej szkoły. Każdy przyszedł ze swoim ulubieńcem do szkoły.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Mały człowieku! To nie zabawa – masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa.
            Na samym wstępie uwierz z ochotą, że jesteś młodą ludzką istotą.
            Twój kolor skóry, płeć i wierzenia – to dla nikogo nie ma znaczenia.
            Mama i tata, w każdej potrzebie, oboje muszą wciąż dbać o ciebie.
            Masz prawo wzrastać w górę, by w końcu tak jak roślina wspiąć się ku słońcu.
            Gdy już nie mieszkasz z tatą lub z mamą, możesz oboje kochać tak samo.
            Nikt nie ma prawa, starszy czy młody, czytać twych listów bez twojej zgody.
            Nikt nie ma prawa bić cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub ci ubliżać.
            Kiedy medycznej szukasz opieki, masz prawo dostać pomoc i leki.
            Musisz mieć także czas na zabawę, bo odpoczynek jest twoim prawem.
            Jeśli zaznajesz krzywdy, przemocy, możesz natychmiast szukać pomocy.
            Możesz się uczyć i bez wytchnienia rozwijać talent i uzdolnienia.
            By nikt tych praw się łamać nie ważył, Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży.

            Źródło: Świerszczyk, 2005/3

            20 LISTOPADA Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka!!!!

            Dzisiaj dzieci ze szkolnego oddziału przedszkolnego zapoznały się ze swoimi prawami, dowiedziały się również, że oprócz praw mają także obowiązki względem siebie i innych.

          • Koncert dla Niepodległej

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy zawsze uroczyście. Najpopularniejsze tego dnia jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które mają szczególne znaczenie dla historii narodu. Pieśni i piosenki  żołnierskie podtrzymywały wiarę w odzyskanie  wolności, zagrzewały do walki, a także umacniały poczucie wspólnoty. Patriotyczna nuta wybrzmiała 11 listopada w Puckim Ratuszu. Do wspólnego śpiewu mieszkańców Pucka i okolic zaprosili dzieci i młodzież z chóru Muszelki, Słoneczne Nutki oraz nauczyciele.

          • Laureatka konkursu plastycznego "11 listopada..."

          • Nasza uczennica z klasy 4, Julia Szynszecka otrzymała wróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Fotograficznym „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”. Wręczenie nagród odbyło się 15 listopada w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Szkoła do Hymnu

          • Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada.

          • Spotkanie z Panem Józefem Roszman

          • Uczniowie klasy I zafascynowali się grą na diabelskich skrzypcach. Nie lada niespodzianką było więc dla nich spotkanie z regionalistą - panem Józefem Roszmanem, który nie tylko opowiedział dzieciom o instrumentach ludowych, ale również zademonstrował jak się na nich gra. Potem mali Kaszubi sami wygrywali rytmy na diabelskich skrzypcach, drewnianych łyżkach i burczybasie. Naprawdę było wesoło.

          • Apel z okazji Odzyskania Niepodległości Polski

          • W środę 9 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Chór oraz uczniowie klasy III przybliżyli społeczności szkolnej okoliczności w jakich 11 listopada 1918r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapach świata, a Polacy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną.  

          • "Spotkanie z Antonim Abrahamem" w Domu Kaszubskim

          • W Domu Kaszubskim odbyło się spotkanie z Panią Wiesią Roszman - Selin, która opowiedziała młodzieży o ważnej postaci dla Kaszub i Kaszubów. Na zakończenie zajęć dziewczynki upiekły gofry. Przy herbatce i poczęstunku dziewczynki wykonały zadania sprawdzające ich wiedzę na temat Antoniego Abrahama.

          • Laboratoria przyszłości - klocki KORBO

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            W ramach tego projektu uczniowie klasy pierwszej mieli możliwość zapoznania się z edukacyjnymi klockami KORBO. Klocki Korbo to ogromne możliwości. Dzieci korzystając z nich podczas zajęć kreatywnych uczą się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy.

          • Pełna miska dla schroniska

          • W dniach  08.11 - 10.11.2022 r. Samorząd Uczniowski dołączył się do akcji Pełna miska dla schroniska. Zbieraliśmy najpotrzebniejsze produkty dla  Schroniska Dąbrówka. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem podeszli do tej akcji i chętnie pomagali, przynosząc liczne dary dla schroniska. Po zakończonej akcji Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Mieroszynie odebrała zebrane rzeczy. Panowie byli bardzo wdzięczni za okazane serce oraz za udzieloną pomoc.

          • Co wiemy o jeżu?

          • Pewnie nie raz zastanawialiście się co jedzą jeże. Jedzą one głównie ślimaki, dżdżownice i myszy. Zdarza się, że potrafią zjeść nawet żmiję. Od tego wzięła się ich nazwa - słowo jeż oznacza pochłaniający żmije - MY JUŻ TO WIEMY A WY?

          • Jeż… pożyteczny zwierz

          • W związku z obchodzonym 10 listopada Światowym Dniem Jeża nasi uczniowie przystąpili do konkursu organizowanego przez Błękitną Szkołę we Władysławowie. Konkurs był organizowany w ramach akcji edukacyjnej ‘’Jeż… pożyteczny zwierz’’ . Zadaniem uczniów było ze znalezionych „skarbów jesieni” w postaci liści, jarzębiny, patyków, żołędzi, kasztanów (a także innych darów natury, dostępnych w okresie jesiennym) stworzyć model jeża. Prace wykonane przez dzieci były bardzo ciekawe i pięknie przyozdobiły szkolny korytarz.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Konstantyna Dominika w Swarzewie
      • tel/fax: 58 674 09 97
      • 84-100 Puck ul. Szkolna 36 Dyrektor: mgr Bożena Korth Poland
      • sekretarz szkoły - sekretariat@spswarzewo.pl Dyrektor szkoły - dyrektor@spswarzewo.pl Pedagog i psycholog szkolny - pedagog@spswarzewo.pl
    • Logowanie